JL Audio – XMD-USB/3.5MM-PNL Combo 3.5 mm Audio Jack and 9 Wire USB Port for Panel-Mounting
Combo 3.5 mm Audio Jack and 9 Wire USB Port for Panel-Mounting
This panel-mount combination jack facilitates the creation of a permanent connection point for a wide variety of portable audio sources, including USB-compatible digital music players, thumb drives and smartphones. The jack accepts a 3.5 mm stereo plug for analog audio signals, providing output via a pair of male RCA plugs. A separate 9-wire USB Type A jack is provided for connection and charging of digital devices, outputting via a male USB Type A connector (USB 2.0 and USB 3.0-compatible). An appropriate USB cable for your device is required to make the input connection.
Overall cable length, 6 ft (1.83 m).
Related Products
Related products
Converter Cables and Adapters
JL Audio – XMD-3.5MM-PNL 3.5 mm Audio Jack for Panel-Mounting
0 out of 5(0)3.5 mm Audio Jack for Panel-Mounting
This panel-mount jack is perfect for creating a permanent connection point for a wide variety of portable audio sources. The jack accepts a 3.5 mm analog stereo plug and provides output via a pair of male RCA plugs.
Overall cable length, 20 in (0.51 m).
SKU: n/a -
Converter Cables and Adapters
JL Audio – XMD-USB2X-PNL Dual USB Port for Panel-Mounting
0 out of 5(0)Dual USB Port for Panel-Mounting
This product is designed to be mounted to any flat surface up to 1.25-inch (32mm) thick. Mounting requires a 1.125-inch (29mm)hole and is tightened into place with a plastic wing-nut on the opposite side of the mounting surface. A labeled rubber cover with a tight-fitting seal provides protection against the elements.
SKU: JL Audio - XMD-USB2X-PNL -
JL Audio – XMD-USBCHG/2X-PNL Dual USB Charging Jack for Panel-Mounting
0 out of 5(0)Dual USB Charging Jack for Panel-Mounting
This panel-mount jack facilitates the creation of a permanent high-power, 5V / 2.1A output charging point for USB digital devices. An appropriate USB cable for your device is required to make the charging connection.
SKU: JL Audio - XMD-USBCHG/2X-PNL -
Converter Cables and AdaptersJL Audio – XMD-USB/3.5MM-PNL Combo 3.5 mm Audio Jack and 9 Wire USB Port for Panel-Mounting
0 out of 5(0)Combo 3.5 mm Audio Jack and 9 Wire USB Port for Panel-Mounting